Dolandırıcılık suçu ve dolandırıcılık yöntemlerine dair bilinmesi gereken her şey

Olay Paylas

Merhaba,
dolandiricilik.org halkımızı dolandırıcılık suç ve yöntemlerine karşı bilgilendirme amacıyla, bir akademisyenin (emekli jandarma subayı) bireysel imkanlarla hazırlamış olduğu kar amacı gütmeyen bir sitedir. 

Dolandırıcılık olaylarına karşı yapılabilecek belki de en güzel şey, yaşanan olayın paylaşılması ve böylece insanlarda bir farkındalık yaratılmasıdır. Siz de böyle düşünüyorsanız yaşadığınız olayı paylaşır mısınız? “Evet” diyorsanız iletişim seçeneklerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Güzel günler dileklerimle.
Not: Sitede yorum ve bilgi paylaşımı için ad ve soyad yazma zorunluluğu yoktur.

İletişim:
email: ayilmazant@gmail.com

instagram & twitter: fraud:tr

2 yorum:

 1. Merhabalar,
  Dolandırıcılık ile ilgili bir site kurduğunuz ve paylaşımlarını için teşekkürler. Başıma gelen dolandırıcılık olayını paylaşmak istiyorum.
  İzmir’de oturuyorum. Değeri yüksek fotoğraf makinemi ikinci el satış yapılan bir sitede ilana verdim. Geçen ay bir vatandaş aradı, İstanbul'da olduğunu ve makineyi almak istediğini söyledi. “İstanbul’da tanıdığınız varsa siz ona yollayın ben de görüp deneyip elden teslim alayım” dedi. Makul görünen bu teklifi kabul ettim. Arkadaşıma makineyi Yurtiçi kargo ile sigortalı ve şubeden teslim olarak yolladım. Makineyi almak isteyen kişiye de arkadaşımın isim, soy isim ve telefon bilgisini paylaştım. Başka herhangi bir bilgi vermedim. Sabah kargoyu internet üzerinden kontrol ettim ve teslim alındığını öğrendim. Arkadaşımı arayıp teyit etmek istedim, ancak acı gerçek ile karşılaştım. Makineyi sabahın erken saatinde başka birisi teslim almış.
  Bu kişiye sadece arkadaşın iletişim bilgisini verdim, makinenin o şubeye geleceğini nerden bildi? Muhtemelen kargo müşteri hizmetlerini arayıp kendini arkadaşımın isminde tanıtıp kargonun geleceği şubeyi öğrendi veya herhangi bir şubede çalışan herhangi bir arkadaşı vasıtası ile bu bilgiyi kolaylıkla elde etti.
  Yurtiçi Kargo, nasıl olur da alıcı ismi soy ismi ve telefonu belli olan bir gönderiyi başkasına verir? Kargoyu alan kişi rastgele bir imza telefon ve TC numarası yazmış teslim kâğıdına. Üstelik TC kimlik numarasının son numarası “tek” rakam. Biliyorsunuz Atatürk hariç, kimsenin TC kimlik numarası tek rakam ile bitmez. Ayrıca kargo şirketinin o saatte, o şubedeki kameraları arızalı olduğundan alan kişi tespit edilemiyor.
  Yurtiçi Kargo şirketine şikâyette bulunuldu, sonuç maalesef olumsuz. Mahkemeye verildi, sonuç yine olumsuz. Elimde her türlü resmi belge mevcuttur.
  Benzer bir şekilde dolandırılmamak için; ürün tanıdığınıza ulaşmadan önce kesinlikle iletişim bilgilerini karşı tarafa vermeyin, tedbirli olup kargoyu kendi adınızdan göndermeyin, bir başka tanıdığınız adına gönderin.
  Ahlâklı insanlarla bir arada bulunmanız dileği ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşım için teşekkürler. Olayı "sizden gelenler" bölümüne aktarıyorum.

   Sil

Yorumunuzu yazdıktan sonra "Yorumlama biçimi" bölümünden "anonim" seçeneğini seçtikten sonra "yayınla" bölümüne tıklayın.

Öne Çıkan Yayın

Whatsapp'ta yayılan "Migros ücretsiz hediye kuponu dağıtıyor" dolandırıcılığı

Whatsapp'ta yayılan aşağıdaki mesaj kullanıcıları sahte siteye yönlendiriyor. Yönlendirilen ekranda bu tür sitelerde sıklıkla görülen...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Etiketler