Dolandırıcılık suçu ve dolandırıcılık yöntemlerine dair bilinmesi gereken her şey

Kapıdan Satış Dolandırıcılığı

Kamuoyunda “kapıdan satış” olarak bilinen satış “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 2’inci maddesi uyarınca: finansal hizmetler; taşınmaz malların veya bu mallara ilişkin hakların oluşumu, devri veya kazanımı; konut kiralama; paket turlar, devre tatil, uzun süreli tatil hizmeti ve bunların yeniden satımı veya değişimi; günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya iş yerine götürülmesi gibi alışverişler kapıdan veya doğrudan satışın kapsamı dışında tutulmuştur. Yönetmelik alıcıya cayma hakkı tanırken, satıcıya ön bilgilendirme yapma, sözleşmenin bir nüshasını teslim etme, yetki belgesi alma ve bu işlemleri ispat etme yükümlülükleri getirmektedir. Alt kategorilere ayrıldığında bu dolandırıcılık yönteminin: senet imzalatma odaklı satış, olağanüstü yüksek fiyat, ürün ve vaat, senaryolu yüksek fiyattan satış ve çekiliş bahanesiyle satış şeklinde yapıldığı anlaşılmaktadır.
Çekiliş bahanesiyle Satış: Açılışı yakında yapılacak bir mağazanın tanıtımı amacıyla çekiliş düzenlendiği, çekilişe katılmak için bir ürün almanın yeterli olacağı ifade edildikten sonra ürünleri almak için aslında olmayan mağazaya gelinmesi bildirilmekte veya çekilişte çıkan kol saati, elektrik süpürgesi gibi ürünleri teslim etmek için form doldurdukları bahanesi ile senet imzalatılmaktadır.
Asılsız vaat yoluyla satış: Medikal ürün, tansiyon ölçüm aleti, elektrik süpürgesi, halı yıkama makinesi, mutfak robotu, tencere seti gibi ürünleri piyasa değerinin iki ya da üç katı fiyattan satılmasını kolaylaştırmak amacıyla, ürünün satın alınması durumunda çocuğunun/torununun işe alınacağı veya ücretsiz tedavi imkânı sağlanacağı gibi vaatlerde bulunulmaktadır. Bazı durumlarda alınacak şampuanın içinden hediye çıkacağı vaadi ile de satış yapılmaktadır.
Senet imzalatma odaklı satış: Bu yöntemde asıl amaç her ne şekilde olursa olsun senetlerin imzalatılmasıdır. Senet, bazen teslim belgesi ya da sözleşme olduğu ifade edilerek kandırılmak suretiyle bazen de darp etme tehdidi veya bizzat zor kullanılarak imzalatılmaktadır. Bazı durumlarda ise senedin tarih bölümüne 15-20 gün öncesinin tarihinin atılmakta ve bu suretle mağdura ürünü iade imkânı olmadığı ifade edilerek senedin tahsiline gidilmektedir.
Olağanüstü yüksek fiyat: Genellikle alıcıların ürünlerin piyasa değeri hakkında bilgisi olmamasından yararlanarak elektrik süpürgesi, halı yıkama makinesi, mutfak robotu, tencere seti gibi ürünlerin piyasa değerinin iki ya da üç katı fiyattan satılması veya sözel olarak vaat edilen ürünlerin senet imzalatıldıktan sonra teslim edilmemesi şeklinde işlenmektedir.
Senaryolu yüksek fiyattan satış: Kuran-ı Kerim, dini içerikli kitap, sınava hazırlık kitapları/CD’si ve tıbbi cihaz gibi ürünleri değerinin çok üstünde satabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı veya Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelindiği beyan edilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorumunuzu yazdıktan sonra "Yorumlama biçimi" bölümünden "anonim" seçeneğini seçtikten sonra "yayınla" bölümüne tıklayın.

Öne Çıkan Yayın

Whatsapp'ta yayılan "Migros ücretsiz hediye kuponu dağıtıyor" dolandırıcılığı

Whatsapp'ta yayılan aşağıdaki mesaj kullanıcıları sahte siteye yönlendiriyor. Yönlendirilen ekranda bu tür sitelerde sıklıkla görülen...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Etiketler