Dolandırıcılık suçu ve dolandırıcılık yöntemlerine dair bilinmesi gereken her şey

Haberler

Mobil ödemede dolandırıcılık vakaları artıyor, 06.06.2017Akıllı telefon sayısı 42 milyonu aşınca, bundan faydalanmak isteyen uyanıklar da ‘gizlice’ vatandaşın GSM faturasına sızmaya başladı. Farkında olmadan çeşitli servis sağlayıcılara abone olan kullanıcılar, mobil ödeme sistemi ile aylık 20- 80 TL fatura ödüyor

telefon dolandırıcılığı, İranlı kadın elebaşı
Edirne'de polis kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak 84 yaşındaki İ.Z.'yi 56 bin lira dolandıran biri kadın 3 kişiyi yakaladı. Dolandırıcılık çetesinin lideri olduğu belirlenen ve İstanbul'da yaşayan İran asıllı Naeemi Zohreh'nin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Muğla’da, dini inanç ve duyguları kullanarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İş yerinde yapılan aramada, Türkiye genelinde 142 binin üzerinde vatandaşın kişisel bilgilerinin bulunmuş, zanlıların, bu kişileri telefonla arayarak, "Sizin adınıza Kur'an kurslarına ve ihtiyaç sahiplerine yardım yapacağız." diyerek para topladığı ve bu kişilere kargo ile kapıda ödemeli küçük Kur'an-ı Kerim gönderdikleri iddia edilmişti. Zanlıların 50 ile 100 lira arasında yapılan bağışlardan, günde 5 ila 7 bin lira arasında kazanç sağladıkları ve bir ayda 25 bin kişiden bağış topladıkları ileri sürülmüştü.


kredi kartı dolandırıcılığı,
Kredi kartı dolandırıcılığı ile yaklaşık 2 milyon liralık dolandırıcılık yaptığı belirlenen 21 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ele geçirdiği kart bilgileriyle oluşturduğu kopya kartlarla otomobil lastiği, klima, televizyon ve çeşitli elektronik eşyalar alarak bunları kısa sürede değerinin altına internet sitelerinde ve sahte evraklarla kurdukları şirketler üzerinden toplu halde sattıklarını belirledi.

Dolandırıcıların 'SGK denetçisiyiz’oyunu polise takıldı
Beylikdüzü’nde kendilerini SGK denetçisi olarak tanıtarak iş yeri sahiplerinden para talep ederek dolandırıcılık yapan 4 kişi gözaltına alınırken, dolandırıcılık anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İstanbul’da yaşayan Cüneyt Pala, Instagram’dan tanıştığı Van’da öğretmen Dilek D. ile Hatay’da yaşayan Gülşah Ş. tarafından İstanbul’da bir otelde öldürüldü. Pala’nın kendilerini ‘manken yapma’ vaadiyle dolandırdığını, Dilek’e Ankara’da bir otelde cinsel istismarda bulunduğunu iddia eden 2 kadın, adamı Beyoğlu’nda bir otele davet etti. 401 numaralı otel odasına giden Pala, 2 kadın tarafından bıçaklanarak öldürüldü

Kayseri’de internet üzerinden sattığı otomobilin kilometresini düşürdüğü, plakasını değiştirerek hasar kaydını gizlediği öne sürülen galerici Emrullah E., 2 yıl 11 ay hapis cezası aldı.

canlı radyo yayınında dolandırıcılık, ücretli hatta yönlendirme, cep telefonu kazanma dolandırıcılığı
“Korsan radyo yayınlarında yaptıkları yarışmalarda cep telefonu kazanacaksınız diyerek vatandaşı dolandırıyorlar. Dakikası 40 lira olan 0888… numaralı telefonu arayan vatandaşlar sesli cevap sistemi tarafından oyalanırken, yayına bağlanmadıkları halde faturalarına yüzlerce lira yansıyor.”
1 milyon kişinin tüm bilgileri bu şebekede çıktı
kimlik bilgileri hırsızlığı, kimlik hırsızlığı, banka bilgileri
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 13 milyon liralık “siber dolandırıcılık” operasyonu yaptı. Operasyon ile şebekeden ele geçirilen hard disklerde, yaklaşık 1 milyon kişinin adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartları bilgileri çıktı.
Dolandırıcıların yeni yöntemi, Skype üzerinden erkeklerin uygunsuz görüntülerini kaydederek onlara şantaj yapmak. BBC muhabiri internette seks dolandırıcılığının dünya başkenti olan küçük bir kasabayı ortaya çıkardı.

Polis kayıtlarına göre, 10 değişik türde kredi kartı dolandırıcılığı yapılıyor.En tehlikeli dolandırıcılık, mağazalarda, “kredi kartlarının kopyalanması” şeklinde yapılıyor. Karttaki bilgiler gerçek olduğundan, dolandırıcılığın ispatı da mümkün olmuyor. Polis, dolandırıcıların bilgileri internetten temin ettiğine dikkat çekerek, kişisel bilgilerin güvenli olmayan sitelere gönderilmemesini istedi.
Not: Kredi Kartı kullanımında uyulması gereken kurallar ve karşılaşılan sorunlarda yapılması gerekenler için Bankalarası Kart Merkezi’nin (BKM) sitesine bakınız.
Türkiye’de en çok ziyaret edilen araba ve ev ilan sitelerinde akıl almaz dolandırıcılıklar ile karşılaşılıyor. Çetelerin; farklı şehirlerde yaşayan yurttaşlardan ele geçirmiş oldukları TC Kimlik numaralarını; büyük ilan sitelerine ‘sahibinden temiz araç’ başlığı ile koydukları ilanlarda kullanıp ‘cep havale’ yöntemi ile kapora topladıkları anlaşıldı.
(Tırnakçılık ve Kasada Dolandırıcılık)
tırnakçılık, kasada oyalama, kasada dolandırıcılık, el çabukluğu

“Kuran okutacağız” diye kapısını çalarak domates istedikleri E.O.’ya domatesin içinden muskaya benzer kağıt parçası çıkarıp “Sana büyü yapmışlar” diyerek 2 bileziğini çalan kadınlara “Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık” suçlamasıyla dava açıldı.
Kendisini medyum olarak tanıtarak, “büyü bozma” vaadiyle bir kişiyi 102 bin lira dolandırdığı iddia edilen kişi, 3 yıl hapis ve 15 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.
‘Hediye tatil’ vaadi ile devre mülk tanıtımına ve satışına tüketici dernekleri tepki gösteriyor. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, devre mülk satışının dolandırıcılığa döndüğünü vurguluyor. Ağaoğlu, “Ben dahi ümitlendim. Ama anladım ki bunların ağına takılan kurtulamıyor” diyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuzu yazdıktan sonra "Yorumlama biçimi" bölümünden "anonim" seçeneğini seçtikten sonra "yayınla" bölümüne tıklayın.

Öne Çıkan Yayın

Whatsapp'ta yayılan "Migros ücretsiz hediye kuponu dağıtıyor" dolandırıcılığı

Whatsapp'ta yayılan aşağıdaki mesaj kullanıcıları sahte siteye yönlendiriyor. Yönlendirilen ekranda bu tür sitelerde sıklıkla görülen...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Etiketler