Dolandırıcılık suçu ve dolandırıcılık yöntemlerine dair bilinmesi gereken her şey

Dolandırıcılık ve Pazarlama

Yukarıda sayılan dolandırıcılıkların yanı sıra birey bazen farklı tarifelerle kafası karıştırılarak, bazen de insan psikolojisini istismar eden satış teknikleri ile satın almaya ya da dezavantajlı tercihe yöneltilmektedir. Örneğin; “nöropazarlama (neuromarketing)” olarak bilinen ve beyin görüntüleme, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme, göz hareketlerinin takibi, yüz ifadelerinin tanımlanması, kalp ritminin ölçümü ve galvanik deri tepkimesinin (cilt iletkenliği) ölçümüne dayanan tekniklerle tüketicinin tercih mekanizmaları tespit edilmekte ve bu sonuçlar aynı anlamı tekrar inşa etmek için kullanılmaktadır. Bir başka deyişle tüketicinin beynindeki “satın al (buy button)” düğmesi bulunarak bireyin direnç göstermeyeceği reklam kampanyaları ile bu düğme harekete geçirilmektedir (Ural, 2008:422-423).
nöropazarlama, neuromarketing, pazarlama stratejileri, pazarlama ve dolandırıcılık

Benzer şekilde “asimetrik baskınlık (asymetric dominance)” ya da “tuzak pazarlama (decoy marketing) olarak bilinen, tercih kümesinde yer alan aynı kategorideki ürünler arasına tercih edilmeyeceği düşünülen “tuzak ürün”ün yerleştirilmesi yoluyla satın ama tercihinin yönlendirilmesi de bir nevi dolandırıcılık sayılabilir (Huber vd., 1982). Şekilde örnek bir ürün satışı ile açıklanan bu pazarlama stratejisinde birinci kampanyada tüketiciler, ihtiyaç durumlarına ve o anki değerlendirmelerine göre “a” ya da “b” seçeneğini tercih ederken, tuzak ürün yerleştirilen ikinci kampanyada büyük bir oranda “c” şıkkına yönelmektedirler.
asimetrik baskınlık etkisi, tuzak ürün, tuzak pazarlama

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuzu yazdıktan sonra "Yorumlama biçimi" bölümünden "anonim" seçeneğini seçtikten sonra "yayınla" bölümüne tıklayın.

Öne Çıkan Yayın

Whatsapp'ta yayılan "Migros ücretsiz hediye kuponu dağıtıyor" dolandırıcılığı

Whatsapp'ta yayılan aşağıdaki mesaj kullanıcıları sahte siteye yönlendiriyor. Yönlendirilen ekranda bu tür sitelerde sıklıkla görülen...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Etiketler